SIDEWINDER SCT WP COMBO WITH 1410-3800KV SENSORED MOTOR
Press and move to zoom
Mouse over image to zoom
Product #: 010-0123-02
Lead the Short Course Truck Pack!
Sidewinder SCT combo includes:
  • Sidewinder SCT Edition ESC
  • Castle 1410 1Y 3800 Kv sensored** motor (with 3.2mm shaft)
  • Driver's Ed and Quick Start Guide
  • 1/10th scale gearing chart
  • Decal sheet
Resources
Driver's Ed Guide
Quick Start Guide
1/10th scale gearing chart
Sensored Motor Quick Start
Castle ESC Calibration
(Based on 10 vote(s))
6 review(s) | Write a review
  • Waterproof : Yes
  • Telemetry Capable : No
  • Data Logging : No
  • Auxiliary Wire : No
  • Minimum Input Voltage : 2S
  • Maximum Input Voltage : 3S
  • Sensored Capable : No
  • Recon G6 Certified ESC : No
  • ROAR Certified ESC : No
  • CRYO-DRIVE : No
  • B-Link Compatible : Yes
    • EA
  • Availability: This item is in stock.
Castle Link Compatible
  • Throttle curve
  • Braking curve
  • Drag brake
  • Auto LiPo cutoff
  • Punch Control
  • Reverse Type
  • Motor Type
Additional Castle Link benefits include:
  • Intuitive Demo Mode capability.
  • Ability to save setup profiles for later use.
    Technical Specs
    Controller
    Input Voltage Range: 2s - 3s LiPo; 6 - 9 cell NiMH (2s only for Short Course Trucks)
    BEC Specifications: 5.0 volts fixed, 2 amps.
    Operating Environment: Waterproof* design allows for use in nearly any environment.
    Brake: Proportional
    Reversible: Yes, but may be disabled for racing.
    On/Off Switch: Yes
    Cooling Fan: Yes, factory equipped, fully removable** (see Product Use Statements below)
    ESC Size: L: 1.93" (49mm)
    W: 1.48" (38mm)
    H: 0.79" (20mm)
    ESC Weight (w/wires): 1.96 oz. (55.5 g)
    Connectors: 4mm female bullets for motor connection.
    Items Needed for Operation: Battery Connector required; Castle 4mm polarized connectors, Dean's Ultra Plug, or Traxxas Power Connector recommended.
    **The cooling fan must be removed prior to driving in wet conditions. It is not waterproof.
    Max. Recommended Vehicle Weight: Up to 6.5lbs. on 2s
    Telemetry Link Capable: No
    Motor Technical Specs
    Input Voltage Range: 2-3S LiPo
    Kv: 3800
    Max. RPM: 100,000
    Size: Length: 52.7mm
    Diameter: 36mm
    Weight (w/wires): 237g / 8.4oz
    Shaft Size: Length: 15.5mm
    Diameter: 1/8" (3.17m)
    Mounting Hole Specifications: M3 @ 25mm
    Cooling Fan: Optional, coming soon!
    Connectors: 4mm male Castle Bullet Connectors
    Recommended ESC(s): Combo includes Sidewinder SCT.
    Max. Recommended Vehicle Weight: See application guidelines
    Resources
    Driver's Ed Guide
    Sidewinder SCT Quick Start Guide
    Sensored Motor Quick Start
    For support, frequently asked questions, technical documents, and more, visit our support site.
    Controller designed, and circuit boards manufactured, in Olathe, Kansas USA.
    Controller assembled in USA.
    Motor designed in Olathe, Kansas USA.
    Motor made in China.
    Optional Accessories
    B-Link Bluetooth Adapter supports iOS and Android App
    011-0119-00 Castle Link USB Programming Kit
    CC BULLET 4MM
    4mm Male/Female Connector Set (3ea)
    Castle Link Quick Connect (or Quick Connect Duo)
    Quick Field Programmer, Surface Version
    Pinion Gears
    011-0085-00 ESC Cooling Fan, SCT/SV3
    011-0014-00 Castle 14XX Series Motor Cooling Fan
    010-0004-00 CC BEC 10A Peak25V Max
    Service Parts
    RECEIVER HARNESS, X-SERIES
    X-SERIES SENSOR HARNESS
    200mm Sensor Wire
    Average rating:
    (Based on 10 vote(s))
    Rate this product:
    Right By Castle From Right By Castle
    December 7, 2023
    This thing is amazing on the new Slash 4x4 beefed up version. And guess what, I only run it on 3S because I know what that motor is capable of and the SCT ESC never gets luke warm. I have 6 times the acceleration and speed of the stock BL-2S Brushless System and everything stays nice and cool under my hard fast driving. Off the line starts are buttery smooth even though the ESC is not sensored, you have 8 programmable selections with your transmitter! And the Sidewinder SCT Edition ESC is specifically designed for the 1410 3800kV sensored motor, it's SCT application specific. On 3S it's almost unusable unless you've been in this hobby for 30 years like me. Dont be scared to run 3S with this, just if you do a top speed run, that's what will make the motor hot, always use fan on ESC while using 3S, it comes with it installed though. Best value out there.
    1 of 1 people found this review helpful
    Was this review helpful to you? (1) (0)
    Jermain From Fort Lauderdale, FL
    Must Have!
    October 17, 2019
    6 of 6 people found this review helpful
    Was this review helpful to you? (6) (0)
    Eric R From United States
    Another win for castle
    June 9, 2018
    5 of 5 people found this review helpful
    Was this review helpful to you? (5) (0)
    Tristan E From United States
    Amazing set up
    May 20, 2018
    3 of 3 people found this review helpful
    Was this review helpful to you? (3) (0)
    Brian From United States
    Awesome combo
    March 7, 2018
    7 of 9 people found this review helpful
    Was this review helpful to you? (7) (2)
    Mohr308 From United States
    My first brushless
    July 11, 2017
    13 of 13 people found this review helpful
    Was this review helpful to you? (13) (0)
    You may also be interested in
    CC BEC 10A MAX OUTPUT, 6S (25.2V)
    • EA
    CC Bullets - 4mm
    Recently Viewed
    CASTLE CREATIONS CAPACITOR PACK, 12S MAX (50.0V), 880UF