COPPERHEAD 10 SENSORED ESC SCT EDITION W / 1412-3200KV SENSORED MOTOR
Press and move to zoom
Mouse over image to zoom
Product #: 010-0166-09
SCT COMBO  APPLICATION MAX VEHICLE WEIGHT
 1412-3200Kv       2s-4s on 2WD/4WD SC Trucks         Vehicles weighing up to 6.5 lbs. ready-to-run
THERE'S A NEW PREDATOR IN TOWN.
Throughout its development the Copperhead has been put to the test in all types of elements and performed as aggressively, or as stealthy, as desired. Whether on the trail dominating the gates or throwing dust on the dirt track, the Copperhead is power hungry when you need it and oozes smooth low-end power for technical low RPM performance. If your rig is outfitted with high-power servos (or additional torque increasing modifications) there is no need to worry about brown-outs, glitching or slow actuating servos. The Copperhead provides clean and constant power with its user selectable (through Castle Link) 5.5V or 7.5V (6A peak) internal BEC.
The all-new COPPERHEAD 10 PERFORMANCE 1:10 SCALE ESC is ideal for those who want sensored motor support, data logging, a 6A peak selectable internal BEC (5.5V or 7.5V) and Castle’s signature reliability and performance in the meanest looking ESC around! If you’re looking to transform your 1:10 scale stock vehicle from dull to dangerously fun COPPERHEAD can do it with its buttery smooth starts, CRYO-DRIVE enabled performance and up to 4S power in a compact, easy-to-install footprint.
COPPERHEAD 10 FEATURES:
  • Input Voltage Range for 1412-3200Kv Combo : 2s-4s LiPo
  • SMARTSENSE™, SENSORED ONLY and BRUSHED Running Modes
  • Selectable 5.5V or 7.5V (6A peak) internal BEC (Battery Eliminator Circuit)
  • 30mm removable fan and DUAL USE FAN GUARD
COPPERHEAD 10 1412-3200KV COMBO COMES WITH:
  • Copperhead 10 ESC
  • 1412-3200KV Sensored Motor
Min: 2s LiPo
Max: 4s LiPo (16.8V)
On/Off Switch: Yes, waterproof
Cooling Fan: Yes, factory equipped (30mm), fully removable** and includes dual use fan guard  (See Operating Use Statements)
Size (L x W x H): 2.19" x 1.39" x 1.33" (55.6mm x 35.3mm x 33.8mm)
Weight (with wires): 2.50 oz (70.9g)
Motor Connectors:
4.0mm female bullets for motor connection
Items Needed for Operation: Battery Connector required, Castle 4.0mm Polarized Connectors, Traxxas® Power Connectors, XT90, or Deans® Ultra Plugs are recommended.
Max. RPM: 75,000
Motor Size: Length: 62.5mm
Diameter: 36mm
Shaft Size: Length: 15mm
Diameter: 1/8" (3.17mm)
Weight (w/wires): 265.4g (9.4oz)
Mounting Hole Specifications: M3 @ 25mm
Cooling Fan: N/A
Connectors: 4mm male Castle Bullet Connectors
You may also be interested in
Direct Connect Sensor Wire 200mm
  • EA
  • Availability: This item is in stock.
Telemetry Link for Futaba S.Bus2
  • Availability: Temporarily out of stock.
Quick Connect
Recently Viewed
Sidewinder Nano Micro PnP ESC, 12.6V, with XT30 and JST plugs